landau-cowarto-zobaczyc.jpg

landau-galeria.png

1. Drawieński Park Narodowy


 
Teren Parku jest krainą niezwykłą, gdzie u władzy są dziki, sarny, bobry i lisy, a nie ludzie. To obszar, który zachwyca bogactwem flory i fauny, prawdziwy raj dla miłośników przyrody.
Lasy na terenie Parku zajmują 83% powierzchni. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Ponadto 10% powierzchni wodnej Parku zajmują rzeki Drawa i Płociczna oraz 20 jezior, w tym unikalne w skali kraju jezioro Czarne. W Parku znajduje się 13 obszarów ochrony ścisłej.
Park udostępniony jest dla turystów. Można podziwiać jego piękno pieszo, na rowerze, konno lub kajakiem. Szlaki turystyczne są doskonale przygotowane i oznakowane. Najbardziej popularnym jest kajakowy szlak Drawy, po której lubił pływać młody ksiądz Karol Wojtyła. I nic dziwnego, to rzeka cudowna, a przeżycia jakie dostarcza spływ z przyjaciółmi, pozostają na długo w pamięci.
Więcej informacji:

2. Bunkry Wału Pomorskiego


 
Wał Pomorski był linią fortyfikacji niemieckich wybudowanych w latach 1932-1937 i rozbudowanych w latach 1938-1939 i 1944-1945 na ówczesnej wschodniej granicy Niemiec na terenie Polski zachodniej.
W pobliżu ośrodka znajdują się:
 • Bunkier Strzaliny, 3km od Tuczna, 800m podziemnych korytarzy, trasa oświetlona
 • Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu
 • Bunkier „Skansen Cegielnia” w Wałczu
Więcej informacji:

3. Renesansowy Zamek w Tucznie


 
Wybudowany w 1338r. przez Ludwika von Wedel. Położony między dwoma jeziorami piękny zamek przenosi nas w świat królów, biesiad i bali. Dziś w zamku znajduje się hotel, sale szkoleniowe i restauracja.
Więcej informacji:

4. Zamek Drahim


 
Ze średniowiecznego zamku zbudowanego przez Joanitów w XIII w przetrwały do dziś jedynie mury. Wydawałoby się, że zamek nie zrobi na nas wrażenia. Gdy jednak zajrzymy do środka ( wstęp płatny) odnajdziemy świetnie wyposażone i odwzorowane wnętrze- dziedziniec. Gilotyny, miecze, zbroje, które każdy może dotknąć, założyć na głowę i zrobić zabawne zdjęcie, stanowią świetną atrakcję dla osób lubiących historię, a dzieci wprost uwielbiają Drahim. Dodatkowo zamek położony jest niezwykle malowniczo, pomiędzy dwoma jeziorami.
Więcej informacji:

5. Borne Sulinowo


 
Borne Sulinowo to miasteczko niezwykłe pod wieloma względami. Przede wszystkim miejsce o niesamowitej historii. Zbudowane jako garnizon niemieckiej Armii gościło wielu złych bohaterów europejskiej historii, Przebywał w Bornem Hitler oraz inni generałowie niemieckiej i rosyjskiej armii tacy jak Rommel,  Guderian, czy Dubynin. Borne  to ewenement na europejską skalę – miasteczko, które przez kilkadziesiąt las nie istniało na mapach. Borne osnute było wielką tajemnicą. Dziś odsłania przed nami niezwykle ciekawe karty  historii. Perełka Pomorza Zachodniego- Miejsce wymarzone dla miłośników historii i militariów.
 

 

6. Żubry


 
W okolicy Mirosławca, przy drodze krajowej nr 10 znajduje się zagroda pokazowa, w której można zobaczyć żubry. Przy odrobinie szczęścia stado tych pięknych, imponujących zwierząt można spotkać w warunkach naturalnych. Jest to niezapomniane wrażenie! W okolicach Mirosławca żyje w sumie około 70 żubrów, w północno-zachodnim regionie Polski – 110.
Stada zachodniopomorskie to:
4 % populacji wszystkich wolnych żubrów na świecie; jedno z 13 stad wolnych żubrów w Europie; jedno z 5 wolnych stad w Polsce; jedno z 4 stad wolnych żubrów linii nizinnej w Polsce; jedyna populacja wolnych żubrów w Polsce Zachodniej i całej Zachodniej Europie.
 

 

7. Rezerwaty przyrody


 
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwat „Nad Płociczną” jest oddalony od naszego Ośrodka zaledwie o kilka kilometrów.
Więcej informacji:
 

 

8. „Nieziemskie” zjawisko!


Jedni mówią, że jest to miejsce magiczne, gdzie wszelkie przedmioty wbrew prawom fizyki wtaczają się pod wzniesienie góry. Inni, że to tylko złudzenie optyczne. 
Wystarczy dojechać do Wałcza i kierując się drogą krajową nr 22 w stronę Gorzowa Wlkp. zwracać uwagę na drogowskazy. "Czarodziejska Górka" znajduje się 9 km od Wałcza, pomiędzy Strącznem a Rutwicą. 

Więcej informacji: 

czytaj więcej | zobacz w wikipedia | Mapa

 

9. Wałecka Bukowina


Dużą atrakcję turystyczną stanowi Wałecka Bukowina nad jeziorem Raduń, gdzie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu będący miejscem przygotowań polskich olimpijczyków w dyscyplinach sportów wodnych. Wokół jez. Raduń biegnie przepiękny szlak rowerowy, który prowadzi od Bukowiny przez most wiszący do Strączna i Nakielna. 

Więcej informacji:

www.walcz.cos.pl

10. Park Linowy w Rudnicy


Park Linowy w Rudnicy jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Ma 1052m długości, 5 tras i łącznie 56 przeszkód o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki).
Park jest położony wśród lasów, niecałe 7 km od Wałcza, blisko (2 km) od wsi Kłębowiec, nad uroczą rzeką Dobrzycą.
Profesjonalna obsługa oraz przepiękna okolica dadzą możliwość przeżycia niezapomnianych chwil uczestnikom indywidualnym, rodzinom, a także grupom zorganizowanym.

Więcej informacji:

www.powiatwalecki.com

11. Ścieżka przyrodniczo-leśna i arboretum


Arboretum założone zostało w 2005 roku. Posadzono tu ponad 100 gatunków roślin i ich odmian. Wyróżniamy tu 12 zbiorowisk roślinnych:

 • Drzewa i krzewy higrofilne

 • Rośliny bagienne

 • Byliny światłolubne

 • Byliny znoszące półcień

 • Rośliny okrywowe

 • Alpinarium

 • Kolekcja jałowców

 • Pnącza

 • Rododendrony i azalie

 • Łąka kwietna

 • Rośliny wodne

 • Drzewa tworzące drzewostany

Więcej informacji:

czytaj więcej